Wanthalf's Lair

Česká rozšířená klávesnice

Modifikované konfigurace českých klávesnic pro lingvisty (zvláště nordisty), umožňující snadné přímé zadávání znaků severských jazyků (moderních i staroseverštiny), s podporou širokého spektra znaků jiných latinských abeced a fonetických znaků (pouze MacOS verze).

MacOS

Standardní česká klávesnice společnosti Apple (verze QWERTZ i QWERTY), rozšířená o severské znaky, resp. o kompletní (jednoduché) diakritické znaky latinských abeced a kompletní fonetické symboly. Fonetické rozšíření je převzato z fonetické klávesnice SIL IPA Unicode 6.2 a kompozice znaků odpovídá dokumentaci verze 1.5 (viz přiložená dokumentace), s tím rozdílem, že:

  • rozmístění jednotlivých znaků se řídí jejich rozložením na české klávesnici
  • na původní klávesnici SIL fungují jako kompoziční („mrtvé“) klávesy přímo znaky < , = , > , @ , & , ^ , ~ , # a |, kdežto zde je potřeba použít kombinace Alt + Shift + odpovídající klávesa

Bližší podrobnosti lze nalézt v přiložené dokumentaci.

Instalace

  1. Stáhněte si instalační obraz, otevřete a přetáhněte ikonku komponenty "CzechExtended" na symbol "Keyboard layouts". Budete požádáni o zadání hesla. (Pokud nemáte administrátorská práva, můžete si komponentu překopírovat do stejně pojmenované složky v adresáři "Knihovna" (Library) svého vlastního domovského adresáře.)
  2. V nastaveních klávesnice (lokalizace) si přidejte do aktivních klávesnic zvolenou verzi České rozšířené klávesnice (standardní verze je QWERTZ, verze QWERTY je označená dodatkem).

Poděkování

Tato konfigurace byla sestavena částečně manuálně a částečně s pomocí nástroje Ukelele z produkce organizace SIL. Děkuji autorovi Johnu Browniemu za podporu a informace. Veškerá konfigurace pro zadávání fonetických znaků IPA (a dalších) je převzata z IPA Unicode klávesnice taktéž z produkce SIL.

MS Windows

Standardní česká klávesnice MS Windows 10 (verze QWERTZ i QWERTY), rozšířená o severské znaky. Stejně jako původní verze umožňuje zadávat i většinu dalších diakritických znaků latinských abeced. Bližší podrobnosti lze najít v dokumentaci.

Instalace

  1. Stáhněte si balíček ZIP s verzí QWERTZ nebo QWERTY a rozbalte jej. Spusťe instalátor setup.exe a nainstalujte klávesnici.
  2. V nastaveních pro klávesnice/jazyk/vstupní metody si zajistěte, aby „Česká – rozšířená“ byla skutečně tou aktivně používanou (ne-li jedinou) variantou vaší české klávesnice.

Odstranění

  1. Opětovným spuštěním setup.exe bude nabídnuto odinstalování nebo oprava instalace.

Zdrojové konfigurace

Zdrojové konfigurační soubory pro Microsoft Keyboard Layout Creator jsou k dispozici v repozitáři vedle ostatních souborů.

Linux

Ač běžně používám, zatím nenastala potřeba vylepšování konfigurací klávesnic pro Linux: vystačím si s přepínáním klávesnic a případně tzv. "kompoziční klávesou" (lze aktivovat v rozšířených nastaveních klávesnice, přinejmenším v prostředí KDE). Vícejazyčné texty píšu obvykle spíše na Macu.

Licence:

Creative Commons BY-SA 3.0: Šiřte a modifikujte dle libosti, jen prosím uvádějte původ a o své výtvory se případně podělte veřejně.

Copyright (c) 2016 Pavel Vondřička <Pavel.Vondricka@ff.cuni.cz>